litera

litera

Memento

V utorok, 13.3.2018 som bola v rádiu Regina natáčať rozhovor.
Áno, napísala som to hneď na úvod, aby som aspoň trochu upútala pozornosť na tento článok.
Tí, čo ma dobre nepoznajú a nič o mne nevedia, si povedia :
„ O čom už táto Kuricka môže rozprávať do rádia? “
Tí, čo ma poznajú a tušia, o čo ide, si povedia:
„ Buď sa už načisto zbláznila alebo je masochistka, keď sa rozhodla otvárať vlastné, ešte nezhojené rany. “
Neprajníci a závistlivci si teraz určite pomyslia:
„ Tá už fakt nevie ako upútať na seba pozornosť. Radšej by sa mala hanbiť a nie sa ešte pretŕčať v rádiu. “
No a tí, čo ma poznajú naozaj veľmi dobre, vedia, že si nepotrebujem dvíhať ego priamoúmerne počtu lajkov pod statusom. Veď aké už môže mať ego žena - matka, ktorá stratila milovaného syna, pretože mu nedokázala pomôcť z drogového pekla?
Takže áno, bola som v rádiu a áno, reč bude o závislostiach.
Vďaka Johnymu – Ján Peťko – a jeho autobiografickom románe a misii s názvom „ Démon chlast , “ ktorou sa snaží na vlastnom príklade poukázať na nástrahy a dôsledky závislostí, som dostala možnosť aj ja porozprávať o tom, aké deštrukčné a tragické následky má závislosť nie len pre človeka závislého, ale aj pre celú rodinu.
O pár dní by sa náš milovaný syn dožil 22 rokov, keby......keby do jeho života nevstúpili drogy a nevhodná partia. Spadol do toho celkom nenápadne, pomaličky, rovnako ako väčšina drogovo závislých alebo alkoholikov. Najprv len tak zo zvedavosti, frajeriny alebo kvôli potrebe, niekam patriť, skúšal s kamarátmi trávičku. Jeho argumenty, ktoré mimochodom stále dosť často počúvam z úst mladých ľudí boli, že je to predsa len bylinka, navyše liečivá, ktorá nemôže nikomu ublížiť. Veľký omyl!!! Neskôr už trávička nestačila. Chlapci potrebovali skúšať nové veci, veď trávu fajčí každý. A tak skúšali a skúšali. Nepomáhali prosby ani hrozby. Teda, aby som bola spravodlivá, nebolo vždy len zle a tiež nemôžem povedať, žeby sa syn nechcel ani nesnažil z toho dostať. Práve naopak. Robil všetko, čo bolo v jeho silách. Keď už nevládal kvôli sebe, tak aspoň kvôli nám ale závislosť bola oveľa, oveľa silnejšia. Peklo drogovej závislosti totiž nespočíva len v závislosti samotnej ale hlavne v trvalej zmene nielen povahy a charakteru človeka, no bohužiaľ aj v trvalých a nemenných škodách na mozgu. Nie je žiadnou novinkou, že u mnohých drogovo závislých časom prepuknú ťažké psychické problémy ako napríklad schizofrénia, poruchy osobnosti, ťažké depresie, panické záchvaty úzkosti či strachu...... V takýchto prípadoch je priam nemožné bojovať so závislosťou, česť výnimkám. Väčšina mladých ľudí si však myslí, že od marihuany sa im to stať nemôže. Majú pocit a hlavne mylné informácie, že takéto závažné poruchy a závislosti dokážu spôsobiť len tvrdé, prípadne syntetické, drogy. Opäť veľký omyl. Poznám pár ľudí, u ktorých schizofrénia prepukla len vďaka pravidelnému užívaniu marihuany.
Jedno staré latinské príslovie hovorí: „ Abyssus abyssum invocat, „ - Peklo prináša peklo. Drogy sú peklo, nie len pre samotného užívateľa ale aj pre jeho blízke okolie, takže od nich nikdy nečakajte nič viac ako PEKLO samotné.
Ak si však myslíte, že mám nejaký zázračný návod ako sa v rodine s fenoménom droga vysporiadať alebo mu predísť, tak vás veľmi sklamem. Keby som ho mal, o pár dní by sa môj syn dožil 22 rokov a užíval by si bezstarostný, mládenecký život. No niečo predsa len mám. MEMENTO – VAROVANIE – čo všetko dokáže do tla spáliť závislosť, roztrieštené srdce matky, ktorá stratila to najvzácnejšie, čo môže žena od života dostať – milované dieťa a spolu s ním odžité viacnásobné peklo na zemi.
Na koniec tohto dlhého príspevku, ktorý ste zrejme neprečítali ani do polovice, by som sa chcela poďakovať Johnymu.
Janík, Johny Peťko, ĎAKUJEM , úprimne a od srdca zato, že si mi nielen umožnil, no najmä dodal chuť a odvahu otvorene rozprávať o veciach, ktoré väčšinou skrývame pod pokrievku, či už z pocity viny, vlastného zlyhania, hanby alebo z obavy, čo by povedali ľudia.
To, že o probléme nebudeme rozprávať neznamená, že neexistuje.
Předešlý článek Další článek